Dla harmonii ciała, oddechu i umysłu

Jurek Jagucki

Dyplomowany nauczyciel jogi wg metody Iyengara w stopniu Intermediate Senior III.


Fizjoterapeuta i licencjonowany terapeuta manualny.
Założyciel i właściciel Szkoły Jogi Jurka Jaguckiego od 1981 r.

Z Jogą od początku 1981, z Zenem z końcem 1981, z Jogą Iyengara – gdy tylko trafiła do Polski (1984), z terapią manualną od chwili, gdy mnie zafascynowała (1985).

To wielki  zaszczyt ale i zobowiązanie  być uczniem jednego z największych współczesnych mistrzów jogi B.K.S.Iyengara, to od samego Mistrza po dwukrotnym pobycie w Indiach w Punie i kilkunastu latach praktyki, uzyskuję certyfikat nauczyciela jogi . Pobieram nauki u dojrzałych, wybitnych nauczycieli w Europie, najdłużej ponad 10 lat u Gabrielli Giubilaro z Florencji (Włochy), a następne 10 lat u F. Birii z Paryża (Francja) – mam dla nich ogromną wdzięczność.  Od 1981 roku prowadzę regularne kursy jogi, relaksu, treningi antystressowe w Szczecinie, Polsce, Słowacji, Litwie,  Łotwie, Rosji i Szwecji. Aktualny certyfikat nauczyciela Seniora pozwala mi  prowadzić treningi nauczycielskie i egzaminować nauczycieli stopnia Introductory i Junior i Senior I. Doskonalę swój warsztat głównie w rehabilitacji dysfunkcji kręgosłupa i stawów jogą i terapią manualną. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Manualnej. Od ponad 28 lat praktykuje medytację zen.

Ufam słowom Iyengara gdy mówi: “Każda asana ma piękny kształt, grację i elegancję – nadaje moc i czyni praktykującego tak silnym jak diament, a jednocześnie miękkim jak kwiat” i “Kiedy twoja postawa jest uczciwa i masz wiarę w siebie, wtedy przewodnictwo przychodzi z wewnątrz”. Zapraszam moich uczniów, aby to sprawdzali – zarówno na macie jak i  w życiu.

Małgorzata Osostowicz
(Gosia O.)

Dyplomowana nauczycielka jogi wg metody Iyengara w stopniu Intermediate Junior I.
W naszej szkole prowadzi lekcje dla grup początkujących i ogólnych.

Praktykuje jogę od 1997 roku, uczy od 2003 roku. Swoją wiedzę pogłębia na co dzień pod troskliwym okiem Jurka Jaguckiego,oraz regularnie podczas warsztatów z Rittą Keller, Gabriellą Gubillaro,Lois Steinberg oraz Faeqiem i Corine Birią. Z wykształcenia prawnik 🙂

Joga otworzyła mnie na wiele rzeczy, ale przede wszystkim dała odwagę by iść za głosem serca i za tym co naprawdę  ważne. A także utwierdziła w przekonaniu,że wszystko w życiu ma swój czas.

Oskar Jagucki

Dyplomowany nauczyciel jogi wg metody Iyengara w stopniu Introductory I.
W naszej szkole prowadzi lekcje dla grup początkujących oraz kursy jogi.

Moja praca jest moją pasją! Zarówno praktykowanie, jak i nauczanie jogi jest jednocześnie moją pracą i pasją. Poobijany nieco w życiu i przez życie, po długich namowach mojego Taty – Jurka Jaguckiego – jednego z prekursorów jogi w Polsce, w 2003 r. zacząłem uczęszczać właśnie do niego na lekcje jogi. I tak to się zaczęło…
Najpierw z zacięciem sportowca – jak najdokładniej, jak najlepiej, jak najszybciej chciałem wykonywać jak najtrudniejsze asany. Stopniowo coraz bardziej zacząłem rozumieć, że w praktyce jogi wcale nie chodzi o to, aby pokazywać, że umiem zrobić jak najbardziej widowiskowe pozycje, ale by swoją postawą dążyć do osiągnięcia harmonii ciała i umysłu. To nie jest zadanie na tydzień, na miesiąc, czy na dwa. Jest to praca na lata, by z pokorą wobec ograniczeń, a czasami wręcz złośliwości ciała i figli krnąbrnego ego, zrozumieć, że – co wielokrotnie podkreślał B.K.S. Iyengar – joga jest tym, co pozwala osiągnąć w życiu poczucie pełni, odnaleźć wewnętrzny spokój, który nie da się zburzyć przez ciągły stres i życiowe zmagania oraz że przede wszystkim pozwala znaleźć nowy rodzaj wolności, o którego istnieniu być może nawet w ogóle nie wiedzieliśmy. Wreszcie postanowiłem zacząć dzielić się moją pasją z innymi i tak podjąłem wyzwanie, by realizować się jako nauczyciel jogi, według niektórych – no cóż – (za) bardzo wymagający. Przyznaję – stawiam na precyzję, cenię zaangażowanie w praktykę i nie toleruję wykręcania się od podejmowania wysiłku słowami “nie mogę” w sytuacji, gdy się jeszcze nie spróbowało. Tym, którzy zdecydowali się przyjść do mnie na zajęcia staram się przekazać tę fascynację jogą, którą sam posiadam, po to, aby i moi Uczniowie mogli kiedyś stwierdzić z radością – jak ja teraz – że joga jest ich pasją i drogowskazem w życiu. W szkole Jogi Jurka Jaguckiego oprócz zwykłych zajęć prowadzę również kursy jogi dla początkujących. Zachęcam wszystkich tych, którzy jeszcze nie mieli okazji poznać jogi w ogóle bądź tej nauczanej wg metody Iyengara, aby przyszli na moje zajęcia i aby joga stała się dla nich kluczem do drzwi spokoju, przemiany i radości. Z kolei tych, którzy już poznali smak życia z jogą zachęcam do tego, aby nie ustawali w delektowaniu się nim i smakowali jogę w każdej wolnej chwili swojej zabieganej codzienności. ?

Dariusz Witkowski

Dyplomowany nauczyciel jogi wg metody Iyengara w stopniu Introductory II.
W naszej szkole prowadzi lekcje dla grup początkujących, ogólnych oraz terapeutyczne i dla pań ciężarnych.

Praktykuję jogę Iyengara (od początku pod okiem Jurka Jaguckiego) oraz inne formy jogi od 1988 r. W tym czasie uczestniczyłem w wielu szkoleniach i odosobnieniach w Polsce, Europie i Indiach. Oprócz jogi moją pasją jest studiowanie i nauka różnych form terapii i masaży, głównie wschodnich i polinezyjskich – medycyna chińska, akupunktura, ajurweda, masaż hawajski Lomi-Lomi Nui, Ma-Uri, Reiki, masaż misami tybetańskimi, tajski. Poza tym zajmuję się astrologią (zachodnią i indyjską). Inspiruje mnie wszystko, co prowadzi do wzrostu świadomości. Życie jest procesem uczenia się, dlatego ciągle dokształcam się studiując różne aspekty jogi, masaży, terapii, itp.

Iwona Milewska-Szczudło

Dyplomowany nauczyciel jogi wg metody Iyengara w stopniu Introductory II.
W naszej szkole prowadzi recepcję oraz lekcje jogi dla grup początkujących.

Mam przyjemność witać uczniów szkoły w recepcji o poranku. Sprawia mi to wiele przyjemności i zadowolenia, a jednym z ważnych dla mnie słów w życiu są Harmonia i Ha-tha. Hatha joga to praktyka równoważąca ciało i umysł. „Ha” to aspekt słońca i „Tha” – aspekt księżyca. Odkryłam jogę dla mnie i odkrywam jogę we mnie, ba, odkryłam jogę w pracy – cóż może być fajniejszego?! ? 

Hanna Drechsler

Dyplomowana nauczycielka jogi wg metody Iyengara w stopniu Introductory II.
Lekarz neurolog.
W naszej szkole służy nieocenioną pomocą w zakresie konsultacji medycznych.

Joga jest dla mnie sposobem na życie, którym obdarowuję innych. Za niezwykle cenne w praktyce uważam ciągłą koncentrację umysłu – tu i teraz- oraz obserwację ciała na macie. To doświadczenie bardzo przydaje się w życiu codziennym. Joga daje mi radość, siłę, a zarazem dystans w podchodzeniu do trudnych sytuacji.

Dorota Czarnecka

Uczennica Jurka Jaguckiego, z jogą od 2001 roku.
Z wykształcenia pedagog wczesnoszkolny.
W naszej szkole prowadzi lekcje jogi dla grup początkujących, zajęcia jogi dla kobiet oraz weekendowe warsztaty jogi dla dzieci w wieku 5-12 lat.

Moje motto brzmi: “Joga pomaga leczyć stany, których nie trzeba znosić i pozwala znieść to, czego nie można uleczyć”.
Po raz pierwszy z jogą zetknęłam się w 2000 r. na warsztatach rozwoju osobistego. Po nich trafiłam do szkoły Jurka Jaguckiego. Joga stała się moją pasją i sposobem na życie. Od ponad 30 lat pracuję z dziećmi. Jestem nauczycielką wychowania przedszkolnego i pedagogiki wychowawczo-opiekuńczej. Już w 2001 r. stworzyłam warsztat „Joga dla dzieci”. Inspiracją było poznanie Fran Rosen-Sawyer i jej książka „Joga i medytacja dla dzieci”. Warsztat doskonaliłam i przedstawiłam w 2005 r. na I Zachodniopomorskiej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Nowatorów, gdzie spotkał się on z dużym zainteresowaniem. Jogę dla dzieci przez szereg lat prowadziłam w Domu Kultury i w Społecznej Szkole Podstawowej nr 1 w Szczecinie. Mam ogromną przyjemność dołączyć do grona cudownych ludzi w szkole Jurka Jaguckiego, bawiąc się i ćwicząc z najmłodszymi.

Obecnie, oprócz zajęć z dziećmi, prowadzę grupę dla kobiet, gdzie zajmujemy się tzw. jogą czakralna. Jest to joga mocno energetyczna, skierowana głownie na pracę z ciałem na poziomie poszczególnej czakry. Zwracam na niej szczególną uwagę na emocje, myśli i sposób, w jaki na nie reagujemy, gdyż nieprawidłowa reakcja tworzy w ciele silne blokady. Ciało się wtedy zamyka, umysł sztywnieje, energia nie płynie, a człowiek staje się skostniały.

Na koniec zacytuję jedną z moich nauczycielek: “Prawdziwą i niezmienną przyczyną naszych chorób i cierpienia są nasze myśli, postawy zewnętrzne, stosunek do innych i samego siebie”. Joga i oddech zdecydowanie wpływa i pomaga  zmienić nasze życie.

 

Maciej Obiegły

Uczeń Jurka Jaguckiego od 2006 roku oraz certyfikowany konsultant ajurwedy.
W naszej szkole zajmuje się organizacją sprawnego funkcjonowania szkoły oraz prowadzi konsultacje ajurwedyjskie.

Na jogę trafiłem w 2006 roku, od razu na lekcje Jurka Jaguckiego, co dziś uważam za niezwykle szczęśliwe zrządzenie losu. Początkowo joga była tylko raz w tygodniu, ale za to systematycznie. Potem już znacznie częściej i nada regularnie i tak nieprzerwanie pozostało po dziś dzień. Joga stała się dla mnie stylem życia i niezastąpionym sposobem na dobre samopoczucie.
W 2012 roku rozpoczęła się moja przygoda z ajurwedą. Początkowo jako organizatora i uczestnika warsztatów, aż w końcu w lutym 2013 roku w Instytucie Jiva Ayurveda w Indiach pod okiem dr Partapa Chauhana, jednego z najlepszych lekarzy ajurwedy w Indiach, ukończyłem kurs konsultant ajurwedy stając się certyfikowanym konsultantem Instytutu Jiva Ayurveda. Od tego czasu prowadzę konsultacje z pacjentami, szkolenia i wykłady na temat ajurwedy, a wraz z Instytutem Jiva Ayurveda i Akademią Ajurwedy z Warszawy organizuję kursy na konsultanta ajurwedy w Polsce.
Na co dzień mam przyjemność współpracować z Jurkiem Jaguckim przy prowadzeniu szkoły.

 

Ewa Jarlińska 

 
Dyplomowany nauczyciel jogi wg metody Iyengara w stopniu Introductory II.
 
 
Moją ścieżka jogi trwa już ponad 12 lat. Od poczatku złapałam “haczyk” i z podziwem odkrywałam, że na zajęciach są i młodzi i dojrzali ludzie, i kobiety w ciąży, i ludzie z ograniczeniami.
Moją najwiekszą inspiracją było mocno siwe już małżeństwo, które robiło z ciałem piękne rzeczy, ze spokojem i z uważnością. Wtedy pomyślałam, że jeśli dane będzie mi dożyć takich dni to też chce być właśnie w takiej formie. 
 
Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że wraz z pracą z ciałem zmieni się wszystko w moim życiu.  Że praca “na macie” to piękna terapia dla całości mojego Jestestwa. Uczy pracy z oddechem, uczy jak okiełznać szalony umysł, uczy jak utrzymać ciało w zdrowiu. Jak poradzić sobie z kontuzjami a wreszcie jak pomagać innym. 
 
Joga stała się pasją, a wraz z pasją przychodzi miłość do każdej rzeczy, którą robię i do każdej osoby, którą poznaję.
 
Z zawodu jestem architektem krajobrazu, ogrodnikiem, florystką, aranżuję wnętrza, fotografuję, oraz szyję w papierze kartki, albumy ze zdjęciami. Szeroko pojęty artyzm we mnie płynie.